Познань – найкращі пам'ятки що цікаво
У цій Познані є дивне тяжіння… Оскільки браку визначних пам'яток у Познані немає, за цим щастям можна повертатися кілька разів. Добре, візьміть список місць, які ви маєте побачити в Познані!
Що варто подивитися в Познані?
Наш список визначних пам'яток для успішних вихідних.
1. Острів Тумський – Познань, початок польської державності
Безперечним фаворитом та важливою пам'яткою Познані для кожного любителя історії буде відвідування історичного центру міста - Тумського острова. Ті, хто читав Черезінську, будуть шукати аромати, описані в книгах, а ті, хто асоціює першу династію П'ястів тільки з підручників, зіткнуться з ними віч-на-віч – буквально!
Цей острів був свідком багатьох важливих національних історій. Спочатку Мешко І та Болеслав Хоробрий побудували на ньому фортецю, єпископство та перший собор. Пізніше єпископи Познані відіграли важливу роль у зусиллях Пшемисла II, який прагнув об'єднати Польську державу, поділену внаслідок роздроблення округів. У свою чергу, у 16 столітті тут було створено першу польську академію гуманітарних наук, куди з'їжджалися адепти науки з усієї країни. Навіть знаменита Золота капела у Познанському соборі із зображеннями перших польських правителів не випадкова – її заснування було виразом патріотичного жесту. Прогуляйтеся Островом, відвідайте три музеї та один собор, і ви відчуєте важливість цього місця.
2. Археологічний заповідник Genius Loci
Це дуже непомітна виставка, обійти яку не складе величезної праці, а пам'ять про відвідування має залишитися з вами назавжди. Тут ви побачите зміцнення, що дивно добре збереглися, що стосуються самих зачатків польської державності. Як дерев'яна конструкція збереглася до наших часів? Дізнайтесь на місці! Цікавим є той факт, що, за підрахунками вчених, для будівництва набережної навколо Познані було використано 28 000 дубів – це близько 350 вантажівок деревини. Звичайно, ріжуть і транспортують силою м'язів людини та тварин...
3. Архієпископський музей - будівля Любранської академії
Хоча відвідування Архієпископського музею не здається найбільш захоплюючою зупинкою у вашій поїздці, якщо вам хоч трохи подобається бачити священне мистецтво, варто виділити час для цього місця у своєму розкладі. Предмети, представлені на виставці, є предметами найвищого класу, які є надзвичайно важливими для історії християнства в Польщі. Найвідоміший предмет у колекції – меч св. Петра, який приїхав до Познані разом з єпископом Йорданом, першим єпископом Познані. Незалежно від того, чи використав святий його насправді чи ні, вчені датують його I століттям нашої ери.
4. Познанський собор
Безумовно, в Тумському Острові безсумнівно домінує одна будівля – ширяючий Познанський собор. Кубатура цієї будівлі, що відноситься до 10 століття, вражає - хоча інтер'єр скромний, в порівнянні з соборами того ж рангу, приємно поглянути на стіни і склепіння познань.
Найбільше відвідуване місце в соборі – Золота каплиця – з гробницями 3 королів та 5 князів П'ястів. Невже місце їхнього поховання не змінювалося майже 1000 років? Це не зовсім так — так, Познанський собор — перший королівський некрополь у Польщі, але прах правителів не завжди виставлявся у цій каплиці. Ідея створення такого відкритого та декоративного місця виникла у 19 столітті, коли єпископ Волицький та граф Рачинський хотіли нагадати про витоки польської держави. Будівництво каплиці у візантійському стилі зажадало багато сил і коштів, але першовідкривачі досягли свого, і ефект від робіт вражає й сьогодні. Хоч у каплицю і не можна увійти, але через ґрати її добре видно.
5. Руїни Палатіума та церкви Богоматері
Вірогідно, бажаючи якнайкраще сфотографувати собор і охопити його значний силует у всій повноті, вам доведеться вирушити у бік пам'ятника Івану Павлу II. Зробивши знімок, зверніть увагу на модель Тумського острова та будівлі зліва.
Невелика та дещо «відрізана» церква Пресвятої Богородиці 15 століття сьогодні стоїть на руїнах палацу Мішко І та Добравської каплиці. Палатіум, резиденція герцога, став символом нової влади у державі П'ястів. Створені за зразком подібних будівель німецьких імператорів, споруди не збереглися до наших часів, але на підставі археологічних досліджень ми можемо відтворити їх зовнішній вигляд і знаємо, що до палатіуму примикала чудово прикрашена каплиця.
6. Прогулянка Тумським островом
Цікавою формою доповнення екскурсії Островом буде прогулянка зі змістом квесту «Початок Польщі в Познані», яка проведе по найважливіших місцях на острові, а також додасть деякі цікаві факти, на які ми б не звернули уваги. Оскільки ми все ще знаходимося в Тумському Острові, ми повинні згадати про одне важливе місце.
7. Ворота Познані ICHOT
Наприкінці вулиці Посадзего, де розташований Археологічний заповідник Genius Loci, ви знайдете цікаву цегляну будівлю - Кафедральний замок, що є залишком прусської Познанської фортеці, а в його кінці - прохід у Браму Познані ICHOT, один із найцікавіших музеїв у Познані.
Вам вирішувати, почнете чи закінчите свою пригоду з Острова та колиски польської державності, але побувати тут варто. Виставка в дійсно доступній та сучасній версії представляє історію першої династії Пястів та їх познанських маєтків, а також пізнішу історію міста.
Тут багато відео, мультимедіа, але і інформації, що традиційно подається. Ви можете пройти виставку «приблизно», зупиняючись лише на фільмах чи мультфільмах, а й поглибити свої знання, читаючи інформаційно-насичені екрани. Важливо, що аудіогіди пропонують екскурсії як для дорослих, так і для сімей. Із тераси ICHOT відкривається панорама острова Познань.
8. Срудка – район, який змінив своє обличчя
Виїхавши з ICHOT, просто поверніть на вул. Острівець, щоб опинитися в самому серці Срудки. Останнім часом Срудке супроводжує вищезгадана удача Познані. Історично це було місце, де життя було досить нецікавим – оточена системою укріплень познанської фортеці Срудка. Вона не могла розвиватися, що негативно позначалося за умов життя. Крім того, через Срудку було прокладено комунікаційну артерію, що розрізала місто навпіл. Район взяв перепочинок, коли згодом фортечні споруди були розібрані та з'єднані з Островом практичним Йорданським мостом.
В останні роки це місце випромінює цікаву енергетику і напевно варте того, щоб продовжити прогулянку від Брами Познання. Найхарактернішою є фреска із Срудчі, що стала предметом багатьох фотографій. З іншого боку, на перших поверхах багатоквартирних будинків багато цікавої гастрономії. Срудка ідеально підходить для смачної зупинки після відвідування Тумського острова, але майте на увазі, що вибрати ресторан для вечері буде непросто!
9. Відпочинок на Мальті (Познань)
Від Срудки рукою подати до знаменитої Познанської Мальти. У них є не тільки байдаркові траси та Мальтанські Терми, але і... підйомник! Цікаво, як це працює взимку... Достатньо того, що це справді центр усіх видів спорту - катання на санчатах, гольф, аквапарк, мотузкові парки, і можливість бігу, катання на роликах і велосипеді. Периметр водосховища становить 5 кілометрів - якраз для приємної прогулянки.
Влітку справжньою розвагою для найменших може стати поїздка вузькоколійною парковою залізницею «Малтанка». Цей майже 4-кілометровий маршрут між Рондо-Срудкою та Новим-Зоопарком перевозить пасажирів з 1972 року.
10. Хвалішево та річка Варта
Прогулюючись від Тумського острова по вулиці Хвалішеве або вздовж річки Варта, заглибимося в місцевість, що колись рухається судноплавною річкою Варта. У цій частині міста раніше розташовувалися річкові порти, електростанція та гідротехнічні споруди. Сьогодні цей район стрімко модернізується, а бульвари на річці Варта між Хоробрами та Св. Роча – популярне місце відпочинку. Після гри в пляжний волейбол можна зазирнути у знаменитий Containers і розтягнутися на шезлонгу, попиваючи щось прохолодне.
11. Серце Познані - Стара ринкова площа та околиці
Якщо зародження Познані почалося у Тумському острові, то звідки взявся Старий ринок? Загадку розгадують постаті Пшемисла I та Болеслава Благочестивого, які вирішили перенести фортецю на інший берег річки, щоб дати її мешканцям більше місця. У 1253 році була закладена ринкова площа і вулиці, що відходять від неї, сьогодні настільки популярні як у приїжджих, так і у місцевих жителів. І це, мабуть, найбільше цікавить у Старому Місті - у багатьох містах ринки стають гарною, але порожньою туристичною шкаралупою із сильно завищеними цінами, а в Познані здається, що це все ще жваве місце і серед мешканців.
12. Ратуша у Познані
Всі дороги ведуть... у ратушу, звичайно! Саме там, на ратуші, дзвенять знамениті на всю Польщу кози. Великого враження вони не справляють, але знаєте – це треба бачити. Набагато більше інтригує сама ратуша — це одна з найкрасивіших ратуш у польських містах, а оточення барвистих будинків лише додає їй чарівності.
Познанська ратуша, крім естетичної та представницької функції, має ще й просвітницьку функцію – адже на її фасаді ви знайдете не лише алегорії чеснот, а й латинські вислови, які дають їжу для роздумів членам міської ради. Всередині ратуші можна відвідати Музей історії міста Познані.
13. Прогулянка ринковою площею Познані
Про прогулянку ринковою площею, напевно, можна було б написати окремий, товстий путівник. Найчастіше фотографовані статуї на ринковій площі - це два сильно контрастують зображення - з одного боку, прекрасний Аполлон, що грає на арфі в одному з найбільш фотогенічних куточків ринкової площі. З іншого боку, захований між будинками на вул. Задня частина ратуші, згорблена від тяжкості глеків і пристойно одягнена Бамберка.
14. Пам'ятник Бамберці
Пам'ятник Бамберці увічнює пам'ять переселенців з німецького Бамберга, привезених до Великопольща у 18 столітті для відновлення спустошеного регіону. Протягом століть католицьке населення ополячувалось, але при цьому зберігало пам'ять про своїх предків. Пам'ятник із жінкою у народному костюмі нагадує про внесок бамбергців у відновлення цих земель та коріння деяких жителів Великої Польщі.
15. Колишня гауптвахта та музей Великопольського повстання
За ратушею знаходиться стара гауптвахта, тобто колишня резиденція міських солдатів, попередників сьогоднішньої міської варти. Для «гауптвахти» будівля має дуже елегантний вигляд, а в інтер'єрах захований і цікавий музей – Музей Великопольського повстання.
16. Барвисті багатоквартирні будинки та таунхауси на ринковій площі
Завжди полонять красиві багатоквартирні будинки Познані біля ратуші та навколо ринкової площі. Що одне, те інше, легко можемо собі уявити таке неформальне суперництво між їхніми колишніми власниками щодо форм і прикрас. Уважно пройдіться ринком і знайдіть свого фаворита! А прогулянку чудово урізноманітнить один із великопольських квестів - "Королівська Познань". Це абсолютний хіт цієї Великопольської колекції – у минулорічному рейтингу вона посіла 4-е місце у загальнонаціональному рейтингу найкращих квестів.
17. Королівський замок – пам'ятник чи ні?
Даплі нас веде до будівлі, що височіє над містом, - Королівського замку. Історія справді незвичайна – тут був замок Пшемисла II, на якому було встановлено польський герб. З того часу будинок неодноразово руйнувався і перебудовувався.
Лише у 2010-2013 роках було проведено ґрунтовну реконструкцію, що викликала багато суперечок. Чи має замок бути таким чи ні – він є. Простір замку використовується для представлення колекції прикладного мистецтва, а з вежі замку відкривається чудовий краєвид на Познань.
Від замку нас відокремлює лише два кроки від готелю Базар. Саме там зупинявся Ігнатій Ян Падеревський, чия мова, вимовлена 26 грудня 1918 року, започаткувала ряд подій, що призвели до початку Великопольського повстання.
18. Познанська парафіяльна церква
Один із символів Познані, біло-рожевий фасад із багато прикрашеним порталом у стилі бароко з фігурами святих. Це безперечно одне з цікавих місць, куди все повертаюсь і влітку, і взимку, щоб ненадовго відпочити і насолодитися цим видом хоча б раз за кожне відвідування...
Цікаво, що, йдучи у бік Коляг'яцької площі, ми пройдемо повз будівлі, схожі на парафіяльну церкву - раніше комплекс єзуїтів, сьогодні будівлі мерії. У дворі можна відпочити у вільній відпочинковій зоні, віддихавшись між пам'ятками.
19. Познаньські міські стіни
У зовсім протилежній частині Старого міста по відношенню до Колегяцькій площі ви знайдете залишки фортечних стін – теж приємне місце для прогулянок, тим більше, що нещодавно їх упорядкували та озеленили.
Пам'ятки Познані за межами Старого міста
20. Район площі Вільності
Переїхавши Алею Марцинковського, підбираємось до - Фонтана Свободи завжди інтригує своєю формою. З одного боку знаменита бібліотека Рачинських, з іншого — Аркадія, колишня будівля театру.
21. Національний музей у Познані
Поруч із площею Свободи знаходиться дещо безглузда будівля Національного музею. Найбільше запам'яталися колекція картин Яцека Мальчевського (найбільша в Польщі!), патроном якої був граф Едуард Олександр Рачинський, і... колекція гробових портретів. Кожна особа на цих портретах здається жахливішою, і кожна дивиться на людину…
22. Район навколо площі та парку Адама Міцкевича, тобто колишній Імператорський квартал.
Ще одне місце, яке ви повинні відвідати, знаходиться навколо площі Адама Міцкевича та прилеглого парку, також присвяченого барду. Цей великий кут Міцкевича оточений чудовими будинками та пам'ятниками, серед яких найважливіші: Імператорський замок, Філармонія, Великий театр, будівлі Університету Адама Міцкевича, пам'ятники криптологам та жертвам червня 1956 року. Багато з цих будівель були збудовані перед Першою світовою війною у складі Цесарського округу - комплексу представницьких будівель, спроектованих найвидатнішими архітекторами Європи того часу.
23. Імператорський замок
Почнемо з найпомітнішої будівлі - Імператорського замку. Мало хто знає, що це замок, збудований для останнього прусського імператора Вільгельма II. Замок є останньою імператорською резиденцією у Європі. Він був побудований як елемент Імперського кварталу на місці розібраних укріплень Познанської фортеці XIX століття, яка мала захищати доступ до Берліна зі сходу у разі війни з Росією. Побудовані на той час будівлі повинні були бути схожими на свою архітектуру на німецькі міста, а замок, зведений у неороманському стилі, мав створювати враження, що німці правили в цій місцевості тисячу років. Все це було не випадково – адже новий край був виділений по діагоналі від Тумського острова – пов'язаний із колискою польської державності.
Імператор приїжджав до Познані лише тричі, один раз, щоб особисто забрати ключі від замку (1910 р.), і останній раз у 1915 р. Незабаром імперії прийшов кінець... Сьогодні в замку в основному розташовується культурний центр «Замек», але якщо вам колись вдасться його відвідати – обов'язково прогуляйтеся його найцікавішими куточками і зверніть увагу на оздоблення – він нагадав нам трохи соціалістичного реалізму.
24. Руйнівники загадок
Поруч із Імператорським замком знаходиться куточок, присвячений польським криптологам, які, зламавши більш ранні версії німецької шифрувальної машини Enigma, зробили великий внесок у подальшу перемогу союзників у Другій світовій війні. Про це свідчить цікава форма пам'ятника криптологам і розташована поряд невелика виставка, захована в будці, що нагадує шифрувальну машину. - «Руйнівники загадок». Усередині ви дізнаєтесь, ким вони були і як вони зробили свої новаторські відкриття.
25. Музей Познанського повстання – червень 1956 р.
Неподалік Пам'ятника криптологам варто відвідати ще один музей, присвячений червню в Познані. Виставка розповідає не лише про події у Познані, а й дає контекст часів Польської Народної Республіки. Ви можете спробувати свої сили як партійного оратора або подивитися, як виглядав комуністичний «папір». Виставка досить компактна – якраз, пігулка історичних знань. Місце теж не випадкове, адже саме на цій площі відбулася кульмінаційна демонстрація у червні 1956 року.
Поруч із музеєм у 1980-ті роки, за часів «Солідарної відлиги», було встановлено пам'ятник «Жертвам червня 1956 року», який протягом багатьох років був місцем численних антикомуністичних виступів.
26. Старий зоопарк
Старий зоопарк, як випливає з назви, не повною мірою виконує цю функцію, хоча тварини там ще живуть. Більш вимогливі та екзотичні особини назавжди переїхали на нове місце біля озера Мальта, залишивши лише мавп, свиней та лисиць, врятованих зі звіроферм. Незважаючи на це, зоопарк все ще існує, що робить його найтривалішим місцем, що безперервно діє в Польщі. Сьогодні мешканці Познані ставляться до нього швидше як до громадського парку (безкоштовного) – просто до різноманітних сімейних прогулянок.
27. Познанський пальмовий будинок
Неподалік знаходиться Познанський пальмовий будинок - найбільший у Польщі та п'ятий у Європі. Тепло та тропічний клімат, а також сотні красивих рослин виразно покращили наш настрій. Рекомендуємо це місце істинним любителям найекзотичніших видів рослин і як зелений плацдарм у дощові дні.