Люблін – одне з найбільших польських міст з багатовіковою історією та безліччю цінних пам'яток. Атмосферні вулиці, які могли б успішно зіграти в багатьох фільмах, мультикультурні сліди, що зустрічаються як на прогулянці, так і на тарілці, і чарівна аура фокусників і «провидців».

У місті так багато цікавих місць, що навіть двох повних вихідних не вистачить, щоб побачити всі визначні пам'ятки Любліна. Однак за цей час можна багато побачити і спланувати поїздку до Любліна як самому так і з гідом.

Що подивитися навколо Старого міста Любліна?

1. Старе місто у Любліні

Ми пропонуємо розпочати свою пригоду в Любліні зі Старого міста, яке є одним з найкрасивіших і найкраще збережених старих міст у Польщі. Більшу його частину (близько 70%) становлять оригінальні споруди з численними пам'ятниками, такими як: Коронний трибунал, дві брами та вежа (реліквії неіснуючих міських стін), Плац-по-Фарзе, Тринітарська вежа або Кафедральний собор.

Люблін може здивувати вас несподіваною арт-інсталяцією, що інтригує фасадом з кішками, алеєю з віршами Зузани Гінчанки або заднім двором, де зупинився час. Старе місто явно зазнає поступової трансформації і далеко не ідеально «під голку», але дотримання цих змін, а також знайомство з «сирими» місцями приносить нам масу радості. Не забудьте повернутися до Старого міста і після настання темряви - у ніжному світлі ліхтаря серце Любліна справляє зовсім інше враження...

2. Ринкова площа та Королівський трибунал

Серцем Старого міста є Ринкова площа, відзначена з нагоди заснування міста у 1317 році – її лінії засновані на контурах колишніх набережних, через що фасади не ідеально перпендикулярні один одному. У його центральній частині знаходиться Стара ратуша, яка з 1578 служила резиденцією Коронного трибуналу – вищої апеляційної інстанції для малопольських дворян. Нинішню форму було розроблено самим Домініком Мерліні, придворним архітектором короля Станіслава Августа Понятовського, автором проекту, серед іншого, Королівські Лазенки у Варшаві.

У свою чергу, навколо Ринкової площі розташовані історичні, часто прикрашені з графіті, барвисті багатоквартирні будинки – нинішній стиль забудови є результатом реконструкції міста після великої пожежі 1575 року (у Любліні було кілька пожеж) та реконструкція окремих «адрес» у наступні століття. . Якщо вас зацікавили ці фасади, обов'язково прочитайте про окремі багатоквартирні будинки. У їхніх оповіданнях фігурують імена могутніх сімей (наприклад, Любомельські, Конопниці) чи діячів культури (таких як Венявські, Кохановські, Поль). Не всі вони ще набули своєї пишності, часто через суперечки про власність, але навіть у менш доглянутих можна побачити дещо цікаве.

Навколо Ринкової площі ви знайдете кілька затишних пабів, серед яких єврейська Мандрагора.

Скляні негативи було виявлено в одному з багатоквартирних будинків під час ремонту у 2010 році. Фотографії, що збереглися, розмістили у вікнах будівлі, і люблінці дізналися в них своїх предків. Те, що спочатку мало бути просто естетично приємною формою, вилилося у фільм і книгу, в яких минуле поєднується зі сьогоденням.

3. Площа По Фарзі

На місці нинішньої площі Plac po Farze колись була церква св. Архангел Михайло. За технічним станом будинок було знесено 1857 року. Хоча від храму не залишилося і сліду, але завдяки залишкам фундаменту та невеликій моделі церкви можна уявити, як виглядало це місце з храмом у його центральній частині.

З Plac po Farze відкривається красива панорама Люблінського замку, можна навіть побачити донжон та верхню частину каплиці Святої Трійці.

4. Вулиця Ку Фарзе та Рибна площа

Прямо поряд з Plac Po Farze є непомітна, вузька вуличка, покрита каменем — напевно, улюблене місце для фото. Під час нашого перебування в Любліні ми натрапили на інсталяцію, яка нагадує трагічну загибель Зузани Гінчанки…

5. Міські ворота

Гродська брама була побудована в 14 столітті, але, на відміну від Краківської брами, в 18 столітті була сильно перебудована, втративши свій середньовічний вигляд і оборонні риси. Спонсор та рік реконструкції відзначені римським номером MDCCLXXXV (1785) та абревіатурою SAR – Станіслав Август Рекс (Станіслав Август Кінг). Ворота з'єднують Старе місто та Люблінський замок, а раніше їх називали Єврейською брамою, тому що за ними тягнувся єврейський квартал — так ворота були своєрідним мостом між цими двома світами та культурами. Під час Другої світової війни в цьому районі було створено гетто, а потім цю браму з'єднали гетто з Аріанським Любліном.

Lublin 2

Прямуючи через Ворота до замку, варто зайти на виставку Центру «Міська брама-Театр NN» під назвою «Люблін. Пам'ять місця», що розповідає про єврейську сторінку історії міста, жорстоко вирвану з літописів. Це місце робить феноменальну роботу зі збирання інформації про більш ніж 40 000 єврейських жителів Любліна. Відкриття єврейськими фотографами понад 2700 довоєнних фотографій дозволило врятувати обличчя людей від забуття. Центр «Grodzka Gate-NN Theatre» намагається відновити їхню ідентичність.

6. Люблінський собор

Собор св. Іоанн Хреститель та св. Іоанна Богослова – найважливіша та одна з найбільших церков у Любліні. Величезний собор був побудований в 1604 році в стилі бароко для єзуїтів, що приїхали до міста. Після пожежі у вісімнадцятому столітті він був покритий фресками, якими ми можемо захоплюватись і сьогодні. Усередині вражають і потужні органи, і декоративні розписи.

Вхід до церкви безкоштовний, але після придбання квитка (6 злотих за звичайний квиток) ви можете відвідати додаткові приміщення:

  • Акустична ризниця, в якій завдяки правильно спроектованому склепенню голос фантастично розноситься по всьому приміщенню.
  • Скарбниця з цінними літургічними предметами, розташована поруч із ризницею.
  • Склепи з могилами люблінських єпископів

7. Тринітарна вежа

Поруч із Люблінським кафедральним собором стоїть Троїцька вежа, яка, виконуючи функції дзвіниці собору, є чудовою точкою огляду Старого міста в Любліні. Обов'язково варто піднятися на його вершину, щоб помилуватися панорамою міста – це найвища точка Старого міста Любліна. Сама назва вежі походить від тринітарного ордену, якому належав собор, до якого примикає вежа. Він був перебудований у 19 столітті і тепер, крім оглядової функції, є ще й Архієпископським музеєм релігійного мистецтва.

8. Домініканська базиліка

Це один із найстаріших храмів міста, який нещодавно відзначив своє 750-річчя. Домініканці з'явилися у Любліні вже у 13 столітті.

Раніше у храмі знаходилися реліквії Святого Хреста, але у 1991 році вони були вкрадені – досі не знайдені. Зовнішній вигляд церкви є зразком так званого «Люблинський ренесанс», про який ви можете дізнатися м. від Казімєжа на Віслі. Головний неф оточують 11 каплиць, кожна з яких є окремим поверхом. Рекомендуємо звернути особливу увагу на каплицю Шанявських – саме там було написано знамените зображення Люблінського пожежі 1719 року, до якого належить Люблінський підземний шлях. Картина відсилає до легенди, за якою саме завдяки молитвам домініканців до мощей Святого Хреста вдалося взяти під контроль вогонь.

Нещодавно інтер'єр церкви зазнав ґрунтовної ревіталізації, тому ми можемо милуватися інтер'єром храму в усьому його пишноті.

9. Краківські ворота, Музей історії міста Любліна та Готична вежа

Краківська брама є однією з найцінніших пам'яток Любліна та його символом. Він був побудований в 14 столітті як частина міських стін, що оточують Старе місто, але, на відміну від Гродської брами (другої міської брами в Любліні), зберіг свій середньовічний вигляд, незважаючи на численні перебудови в пізніші століття.

У Краківських воріт знаходиться Музей історії міста Любліна, де на п'яти поверхах представлена історія від раннього заселення до Другої світової війни. Крім того, на верхньому поверсі є нагорода за відвідування музею — оглядовий майданчик.

Якщо ви їдете з Ринкової площі, поверніть ліворуч на вулицю Шамбеланску, останню вулицю перед Краківською брамою, і ви дістанетеся до Готичної вежі, також відомої як Півкругла вежа через її поперечний переріз. Ця вежа, реконструйована у 1980-х роках, є єдиним подібним будинком у Любліні. Поруч із нею ви знайдете фреску з панорамою Любліна XVII століття.

10. Люблінський підземний маршрут

Відвідування Любліна та добрий спосіб систематизувати знання про історію міста можна доповнити прогулянкою Люблінським підземним маршрутом. Прогулянку лабіринтом підвалів Старого міста, що використовувалися для зберігання товарів для торгівлі, роблять приємнішою моделі міста, що показують етапи розвитку Любліна. Найбільш пам'ятною є модель, що зображує велику пожежу в місті 1719 року.

Відвідуємо Люблінський замок - що з історії?

11. Люблінський замок

При виїзді зі Старого міста через Гродську браму погляд одразу ж привертає Люблінський замок з його характерною цегляною вежею (донжоном), увінчаною білими бійницями. На наш погляд, ця будівля поруч із Старим містом є другим символом Любліна – і не лише через характерний силует, що домінує над місцевістю.

Оборонні засади Люблінського замку сягають 12 століття, коли на цьому місці було зведено резиденцію Люблінського кастеллана, до якого згодом був прибудований оборонний донжон. Після нашестя татар у 1341 році Казимир Великий наказав звести кам'яний замок, і пік його пишноти припав на XVI століття. У той час замок був перебудований в королівську резиденцію в стилі ренесанс, а через кілька десятиліть тут проходив сейм, який проголосив Люблінську унію. Тут інший феодальний правитель герцогства Пруссії віддав шану останньому Ягеллону, Сигізмунду Августу.

У XVII столітті Польщі прокотилися катастрофічні для країни війни. Внаслідок цього іноземні армії знову і знову руйнували замок. Після Шведського потопу він занепав, і в 1820-х роках було прийнято рішення створити в замку в'язницю для Королівства Конгресів. Те, що залишилося від замку, було перебудовано у стилі англійської неоготики.

З історичної точки зору двома найбільш цінними спорудами Люблінського замку є: донжон та каплиця Святої Трійці. Крім того, замок є резиденцією Національного музею, у тому числі з Галереєю польського живопису. Саме тут ви побачите, наприклад, відому за підручниками і дуже «місцеву» картину Яна Матейка «Люблінська унія».

12. Фортеця у Люблінському замку

Якщо ви шукаєте точки огляду в Любліні, ви повинні піти на вершину замку, тобто на вежу, яка виконує як оборонну, так і житлову функцію. Башта була зведена, мабуть, у 13 столітті і сьогодні залишається надзвичайно цінним взірцем романського мистецтва не лише у Любліні, а й у всьому регіоні.

Вежа спочатку виконувала оборонну роль, а згодом стала в'язницею для знаті, про що свідчать висічені на цеглах написи. Ту ж функцію вона виконувала під час поділу Росії (національні повстання), німецької окупації та комуністичного терору до 1954 року. Тому його нижній поверх присвячений пам'яті ув'язнених. З самого верху відкривається вид на замок, Старе місто та центр Любліна.

13. Каплиця Святої Трійці

Годинник був побудований Казимиром Великим, але розписи у візантійсько-русинському стилі фінансував Владислав Ягелло, у сім'ї якого східні обряди відігравали важливу роль — він прийняв римсько-католицьке хрещення лише пізніше. Це грандіозне художнє завдання взяли він художники з Русі, завершили свою роботу 1418 року . Фахівці бачать у картинах новгородський, тверський і навіть балканський вплив.

Кажуть, що каплиця Святої Трійці являє собою зустріч східного мистецтва та західної архітектури. Завдання художників зі Сходу, мабуть, полягало в тому, щоб адаптувати типові візантійські схеми розпису до інтер'єру храму класичної латинської форми. Традиційно в православному храмі небо і Бог поміщаються в купол - і тут художникам довелося зіткнутися з викликами готичних арок.

Не менш цікавою є історія фресок, які були оштукатурені в 19 столітті — на той час каплиця служила тюремним місцем для молитов. Цінні фрески були знову відкриті лише на початку 19 століття. 1920-х років, а консервація була завершена у 1997 році. Ефект вражає - це одна з найцінніших пам'яток середньовічного мистецтва в Європі.

Які пам'ятки за межами Старого міста?

14. Краківське Передмістя та Рацлавицькі Алеї

Залишаючи Старе місто через Краківські ворота, ви проходите повз площу Владислава Локетека, яка переходить до Краківського передмістя – однієї з найважливіших вулиць Любліна. В даний час він на великій ділянці перетворений на набережну і є гастрономічним та торговим центром міста. Тут ви переведете дух і побачите, як і де проводять вільний час жителі Любліна.

Якщо дивитись з боку Краківської брами, променад відкривається (Новою) ратушею 1828 року. Він зведений дома колишнього монастиря кармелітів, який згорів і відновлювався. До цього дня тут знаходиться міська адміністрація Любліна, і щодня о 12.00 з балкона ратуші лунає дзвін горна.

Поблизу будівлі знаходиться костел Святого Духа, одна з найстаріших будівель Краківського передмістя, збудована в 15 столітті і перебудована після пожежі 1608 року.

У цьому місці йде некваплива прогулянка вул. Краківське передмістя у бік Plac Litewski. По обидва боки цієї набережної розташовано безліч точок харчування, від морозива та фаст-фуду до ресторанів, тому кожен знайде пропозицію з урахуванням своїх потреб.

15. Литовська площа

Природним продовженням Краківського передмістя та ще одним місцем, яке варто відвідати, є Литовська площа. Він був заснований у 19 столітті і спочатку називався Військовими Парадами, після того як тут влаштовувалися військові паради. За переказами, саме тут перед затвердженням договору зустрічалася знати Польщі та Литви, звідси й сучасна назва площі.

Цікавим є той факт, що у другій половині 19 століття російські загарбники збудували на площі православний собор. Такі будівлі були зведені у багатьох польських містах за царської влади – напр. у Варшаві та Ченстохові. Вони були не лише храмом для православних чиновників, а й символом царської влади. Після відновлення незалежності собор було знесено.

Незважаючи на нинішні бетонні тенденції, на площі збереглося трохи зелені, тож можна сісти на лаву в тіні та розслабитися. У центральній частині площі знаходиться мультимедійний фонтан, оточений кількома пам'ятниками, зокрема обеліском на згадку про підписання польсько-литовської унії у 1569 році.

За Plac Litewski набережна закінчується, і Краківське Передмістя перетворюється на звичайну вулицю з автомобільним рухом.

16. Саксонський сад

Саксонський сад є найпредставнішим міським парком у Любліні, назва якого пов'язана зі знаменитим садом у Варшаві, на Саксонській осі. Крім природного та рекреаційного значення, це ще й історичне місце. Він був заснований в 1837 році і від початку користувався популярністю у жителів Любліна. Тут було посаджено до 300 різних видів рослин, а керував проектом садівник родини Чарторійських Петро Верньє. Сакський парк найбільше постраждав у період Польської Народної Республіки, коли в ньому збудували будинок партії та естраду, а жнив не проводилися.

17. Центр зустрічі культур

Напроти Саксонського саду ви побачите сучасний квартал, що інтригує. Ті, хто цікавиться більш сучасною архітектурою та культурою, мають вирушити у це місце – Центр зустрічі культур. Розмір, форма та архітектура будівлі відрізняють його від інших не лише зовні, а й усередині. Тут кожен знайде щось для себе – від художніх виставок та театральних вистав до концертів та кінопоказів.

Lublin 3

До речі, історія будівництва цієї будівлі була дуже бурхливою — концепція була створена в 1970-і роки і мала стати частиною нового, соціалістичного району Любліна, з місцем перебування ЦК Польської об'єднаної робочої партії. та комуністична Тріумфальна арка. Довго не вистачало коштів на завершення робіт, і місце отримало прізвисько «Театр на стадії будівництва». Хоча один концертний зал був збудований у 1980-х роках, тільки останніми роками центр був завершений та повністю функціонував.

18. Обласний музей цибулі

Розмірковуючи про символи Любліна, більшість людей, ймовірно, вкажуть на козла на гербі або... на відому пивну марку :). Що стосується кулінарних символів міста і Люблінського краю, то це onionarz, пшеничний млинець з цибулею та маком. Рецепт сягає 19 століття, і спочатку його пекли люблінські євреї. Сьогодні цибуля є офіційним регіональним продуктом, захищеним законом Європейського Союзу (Захищена географічна вказівка), як і сир осципек. Цікавим є той факт, що завдяки захисту ЄС існує регламент Єврокомісії, який чітко визначає зовнішній вигляд цієї випічки, також з інформацією про те, що цибуля повинна мати «золотистий колір і запах і смак, характерні для смаженої цибулі». :).

Оскільки є музеї круасанів Св. Мартіна та краківських обваржанок, було створено Регіональний музей цибулі, куди ми вирушили, щоб дізнатися більше про історію цього місцевого делікатесу та подивитися, як історія про цибулю уявляє себе порівняно з аналогічними музеями у Польщі.

Місцезнаходження музею знаходиться недалеко від Старого міста, що на вулиці Шевській. Концепція нічим не відрізняється від інших «живих» музеїв Польщі. Чекайте на порцію історії, трохи гумору і можливість зробити свою власну цибулю на місці. Це, безумовно, смішний атракціон для дітей, але й дорослим буде весело. Місце для показу добре бронювати заздалегідь – тим більше в епоху обмежень потрапити у вибрану годину у вихідні складніше.

19. Кінотеатр «Перла»

Відкритий кінотеатр «Перла» при броварні «Перла» на вулиці Бернардинській. Шезлонги, кінопокази, місцеве пиво і щось перекусити після дня, проведеного за оглядом визначних пам'яток Любліна, ви чудово відпочинете.

20. Сади на даху Тараси Замкової

Не дозволяйте назві ввести вас в оману - "Tarasy Zamkowe" - це "лише" торговий центр. Однак на його даху є дивина – зелені дахи, з яких можна помилуватися панорамою Старого міста Любліна. Ідея архітекторів полягала в тому, щоб відтворити зелену зону на даху, де було збудовано об'єкт, — така творча «компенсація» інвестицій.

21. Люблінські фрески

А якщо вам подобається стріт-арт, у Любліні ви знайдете багато цікавих муралів. Досі ми ніколи не йшли стопами, але по дорозі зустріли парочку. У вічі впадає панорама Любліна біля Готичних воріт, що показує місто межі XVI і XVII століть, тобто. на піку розвитку та багатства. Погляд, що надихнув художника на розпис, виходить із роботи Брауна та Хогенберга під назвою "Civitates orbis terrarum" 1618 року. З іншого боку, фреска на вулиці Замойській, 47 показує панораму Любліна 19 століття, точніше «В'їзд генерала Зайончека до Любліна».

22. Дім слів

Будинок слова — потенційно цікавий музей, присвячений друкарству та письмовому слову — на жаль, пандемія не дозволила нам відвідати інтер'єр. У старій друкарні ви побачите виставку про мистецтво друку або значення свободи слова. Тих, хто цікавиться цією темою, заманить пропозицію майстер-класу, де можна, наприклад, створити власний блокнот.

Єврейський Люблін - окремий розділ

23. Люблінський меморіальний ліхтар та колишній Єврейський квартал

Раніше між Люблінським замком та Підзамче був єврейський квартал. Як і в інших місцях країни, євреям не дозволялося селитися в межах міських мурів аж до XIX століття — купці-християни боялися конкуренції з боку єврейських підприємців. Такий стан речей було змінено лише наказом російського роздільника у 19 столітті.

Заснований у середні віки завдяки привілею, виданому королем Казимиром Великим, район був зруйнований під час Другої світової війни, під час якої за наказом німецьких окупантів було знесено всю мережу вулиць. Все, що залишилося від вулиць, будинків та синагоги, — це велика бетонна площа, а подекуди — фундаменти старих будівель. У 2004 році на згадку про жителів-євреїв, які створили і розвивали Люблін своєю працею протягом кількох століть, був запалений ліхтар, який ось уже кілька років безперервно світить – і вдень, і вночі.

24. Єшива Чачмей Люблін та синагога

Ви точно цього не знали! Yesliwas Chachmej Lublin (Люблінська школа мудреців) колись була найбільшою і найпрестижнішою рабинською школою у світі. Він був збудований у 1930 році завдяки рабину Майєру Сапіре, який збирав кошти, подорожуючи Європою, США та Канадою. Завдяки цим коштам йому вдалося побудувати велику шестиповерхову будівлю, що включала бібліотеку, лекційні зали, синагогу і гуртожиток для студентів. Першого року роботи школи було прийнято до 200 учнів.

Чому таке місце у Любліні? З 16 століття Люблін став важливим релігійним та науковим центром єврейської діаспори. Деякі ортодоксальні євреї навіть вірили, що у Любліні з'явиться Месія. У Любліні вивчали Тору та Талмуд, а місто іноді називали «єврейським Оксфордом». На початку 20 століття було вирішено, що настав час підняти освіту на більш високий рівень, щоб еліти, які здобули освіту в Любліні, могли вступити в діалог із християнами та налагодити порозуміння між двома групами.

Під час німецької окупації будівлю було зруйновано, а багату колекцію книг знищено. Персонал школи було вбито в таборі Белжець. Після війни будівля перейшла до Медичної академії, а 2003 року вона була повернута єврейській громаді Польщі, яка розпочала ремонтні роботи. У 2007 році була відкрита синагога, розташована на другому та третьому поверхах, а також виставка, присвячена школі та її засновнику. Крім того, у будівлі працює готель "Ілан". Синагогу та виставку можна відвідати безкоштовно — вхід до неї шукайте праворуч будівлі.

25. Єврейські цвинтарі

Якщо вас цікавить тема єврейського Любліна, варто також відвідати Старий та Новий єврейський цвинтар у Любліні. На старому цвинтарі знаходиться кілька дуже цінних надгробків, наприклад, знаменита Люблінська провидиця і найстаріша мацева в Польщі, що постійно стоїть на своєму первісному місці з 1541 року.

Цікавий Люблін – що подивитися далі від центру

26. Музей люблінського села

За кілька кілометрів на північ від Старого міста знаходиться Музей Люблінського села. На території на вас чекає безліч історичних споруд – від селянських хат, вітряків, кузень і комор, до церков та дворянських особняків.

Заснований у 1970-х роках музей просто неба був розділений на сім секторів. Три знайомі за звучанням землі: Расточе, Підлясся та Люблінська височина, крім того, ви познайомитеся з Надбужем, Люблінським Повіслом та садибно-міщанським сектором.

27. Ботанічний сад та садиба Костюшка

Якщо ви вже знаходитесь у цій частині Любліна, варто подумати про відвідини Ботанічного саду Університету Марії Кюрі-Склодовської. Він був збудований у 1965 році частково на місці колишньої ферми, одним з елементів якої є Двір Костюшка – тут жив дядько Тадеуша.

Розташування саду на трохи горбистій місцевості дозволило цікаво облаштувати альпінарії та зелень. Природні лесові ущелини з 40-метровим перепадом висот, близько 7000 видів рослин та цікавих у різні пори року композицій рослин роблять Люблінський ботанічний сад місцем для відпочинку під час знайомства з містом. Атмосферу місця також створює ставок із містком, пішохідним містком та прогулянковою доріжкою навколо води.

Ботанічний сад відвідують з весни до осені, а взимку можна прийти та помилуватися світловою ілюмінацією.

28. Державний музей у Майданеку.

Хоча Голокост – дуже складна тема, від неї не слід тікати. Перебуваючи в Любліні, ви маєте унікальну можливість побачити найстаріший у Польщі музей, присвячений цій тематиці – на цьому місці до липня 1944 року діяв концтабір, а в листопаді того ж року було відкрито науково-навчальний центр, який на початку основну увагу приділялося збереженню та систематизації предметів та документів, знайдених у Майданеку.

Що варто подивитися за межами Любліна?

Люблін є чудовим місцем для подорожей, але його також можна розглядати як «воріт» у весь регіон. Люблінське воєводство є ідеальним місцем для літніх та осінніх прогулянок на свіжому повітрі, і любителі культури та історії знайдуть у цьому воєводстві щось для себе.

Контакти

  • Україна, м. Київ, вул. Кирилівськая 160

Туристична компанія ТурпошуК - найкращий вибір для пошуку та підбору турів по всіх туроператорах України на одному сайті

Розклад

Пн. - Пт.

Сб, Нд - вихідний

Top